36_uspech01_cudlin_R22_2010_n.jpg
36_uspech01_cudlin_R22_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Mezi diváky jednoho z mnoha předvolebních mítinků se pohybuje skupina lidí v reflexních vestách s nápisem „Press“. Pod nimi svítí trička nesoucí slogan „Dobýváme veřejný prostor“. Otázky těchto reportérů se od novinářské praxe trochu liší: jsou hodně osobní, zvědavé a často překvapivé. Reportéři a kameramani patří k těm z nás, které zpravidla nazýváme postiženými. „Líbí se Vám Harry Potter?“ ptá se mladý muž s kamerou Jiřího Paroubka a nepřestává opakovat otázku, dokud nedostane odpověď. „Já mám ještě mámu a tátu a jsme všichni tři v invalidním důchodu. Máme malej důchod, proč nám ho nezvednou?“ obrací se další reportér na Petra Bratského z ODS. Ten mu odpovídá, že jeho strana „má v programu naplánované prostředky pro ty, kdo to potřebují“, a obrací se k malé holčičce, která stojí opodál. Podobné situace můžeme už dnes najít v krátkých předvolebních filmech, které jsou ke zhlédnutí na internetových stránkách občanského sdružení Inventura. Jsou to jen ochutnávky, po nichž bude na podzim následovat půlhodinový dokument v České televizi. Inventura se touto cestou pokouší představit svému okolí, jak se lidé s mentálním handicapem zajímají o politiku a jak vnímají předvolební kampaň. Proto chodili společně na mítinky, mluvili s politiky a natáčeli to. A zároveň se seznámili s praxí dokumentárních filmařů.

[image id=…

2010_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte