Španělské noviny tvrdí, že na nedávné schůzce šéfa tamních lidovců Mariana Rajoye s premiérem Josém Zapaterem klečel opoziční politik téměř na kolenou, když předsedu vlády prosil, aby už konečně zavedl úsporná opatření a zachránil zemi před bankrotem. Marně. Zapatero kapituloval až o dva týdny později, když začaly na trzích prudce stoupat úrokové sazby vládních dluhopisů a před Španělskem se rozevřela propast platební neschopnosti podobná té řecké.

Teprve v tom okamžiku vystoupil v parlamentu a během pouhých sto dvaceti sekund křečovitě oznámil sérii škrtů, jež mu se vší pravděpodobností zlomí politický vaz. O několik dní později už mezi preferencemi dvou dosud vyrovnaných stran zeje propast deseti procent, a to se Španělsko teprve připravuje na horké měsíce stávek a demonstrací. Deník El País hovoří o ekonomickém i politickém zemětřesení.

Mrtví na demonstracích v Řecku jsou ještě v živé paměti. V Rumunsku minulý týden protestovaly proti snížení platů o čtvrtinu a důchodů o 15 % desítky tisíc lidí. Země se lehce zachvívá i ve stabilnějších částech Evropy. Británie poprvé od druhé světové války nezvládla sestavit jednobarevnou vládu a vstupuje do obtížných měsíců s koalicí, kterou nemá v politických genech. Na druhé straně Atlantiku jsou v plném proudu primárky před letošními volbami do amerického Kongresu a jednotlivé souboje mají jedno společné - výprask dostávají umírnění politici, do dalších bojů postupují radikální postavy z obou stran. Americký…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1648

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte