Poznat vztah lidí k přírodě výzkumem veřejného mínění je nemožné. Najde se vůbec člověk, který by přiznal "přírodu nemám rád“? Od dob romantismu je příroda a krajina v západní kultuře významná a bezmála povinná hodnota.

Oponovat všeobecně sdílené normě dokáže jen pár silných osobností. "Příroda není příjemná, nýbrž odporná,“ říká
Jean-Paul Sartre. Mladý český filozof Marek Petrů se děsí "zoufalé prázdnoty biologického života, biologického koloběhu reprodukčních procesů“. Upřímně řečeno, nemají-li být naše přání otcem myšlenek, musíme uznat, že na nevoli filozofů vůči přírodě něco je:

Život přírody s celou její krásou stojí na úděsném principu potravních řetězců, v nichž silnější požírají slabší. Mají-li pravdu neodarwinisté, vývoj života na planetě se řídil principem sobectví. O lhostejnosti přírody k utrpení píše americká spisovatelka Annie Dillardová: teprve člověk je schopen milovat a chránit slabšího. Díky této schopnosti vznikla v časech, kdy se díky technologickému vývoji poměr sil přírody a člověka převrátil, ochrana přírody jako postoj a hnutí; slovy Mahenovými "nové gentlemanství“ vůči přírodě.

Šestého května vyšel v Lidových novinách článek Ladislava Jakla, prezidentova tajemníka, který se netají nenávistí k ochráncům přírody. Sedmého května v rozhovoru Dvaceti minut Radiožurnálu ji zopakoval. Podle Jaklova přesvědčení by naši předkové tomu, kdo chrání přírodu, "dali na zadek…

2010_obalka_R21
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 51 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R21
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 51 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte