35B_mala_varianta_R20_2010_n.jpg
35B_mala_varianta_R20_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Čína se rozhodla, že přehradí jednu z největších řek na světě Jarlung Cangpo, v Indii zvanou Brahmaputra. Politici v Dillí mají z obřího projektu obavy, neboť může negativně ovlivnit životy milionů lidí a značnou část himálajského ekosystému. Podobné kritice přitom Peking čelí i ze strany zemí jihovýchodní Asie, a to kvůli vodním dílům na Mekongu. Těžkou hlavu si z toho ale nedělá.

Musíme odejít, nemáme možnost se nijak bránit. Dělají si, co chtějí,“ říká muž modlící se u mohyly prvního tibetského krále-sjednotitele Songcäna Gampa. Jeho slova o megalomanském plánu Pekingu téměř zanikají v prudkém větru, který třepe modlitebními praporky rozvěšenými v okolí posvátného místa.

Čínské úřady totiž divokou přírodu, typickou pro prefekturu Šan-nan, v níž se nachází i Údolí králů s hrobkami slavných panovníků, plánují zaplavit kaskádou přehrad. Pro místní obyvatele to znamená nutnost odejít pryč. Peking se přitom snažil tyto projekty před veřejností doma i v zahraničí co nejdéle utajit – probíhají totiž ve sporném příhraničním regionu.
První z projektů se má realizovat jižně od tibetské metropole Lhasy (výkon elektrárny bude pětkrát větší, než má Lipno), další pak dále po proudu řeky směrem na východ. Všechny dohromady mají dosáhnout vyšší kapacity než největší vodní dílo na světě, přehrada Tři soutěsky. Energii vyrobenou v hydroelektrárnách chce čínská vláda prodávat do…

2010_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte