56_R02_2010_n.jpg
56_R02_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Patřil k asi nejtragičtější české generaci dvacátého století. Žádný z jeho vrstevníků, narozených kolem roku 1900, pokud zůstal věrný nějakému předsevzetí, se nedožil satisfakce. Ani Fučík. Když za hluboké normalizace umíral, byla většina literatury, kterou jako kritik a nakladatel celý život prosazoval, zakázaná, on sám umlčen a nic nenasvědčovalo, že tomu někdy bude jinak.

56_R02_2010_s.jpg
56_R02_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Přitom to kdysi všechno začínalo tak zajímavě: když s vrstevníky po vzniku republiky začínali psát a vydávat, mysleli si, že půjdou všichni spolu, tak jako to bylo vždycky. Polemiky, které mezi nimi propukly, se však svou ostrostí nedaly srovnat s vašnostenskými konflikty jejich otců. Slovně se začali vraždit mnohem dřív, než vše propuklo naostro. Někteří zahynuli již za nacistické okupace (Julius Fučík), další za vlády komunistů (Záviš Kalandra), mnozí prošli kriminály v obou režimech (Božena Komárková, Růžena Vacková) nebo zažili dlouhá období věznění v padesátých letech (Zdeněk Kalista a také Bedřich Fučík). Ten přitom patřil mezi odsouzenými k nejnevinnějším. Mnozí byli potrestáni za názorové vroubky, které si u komunistů udělali v minulosti – ale o Fučíkovi bylo známo, že přál dobrým levicovým autorům stejně jako katolickým: dveře si u něj podávali Vančura se Zahradníčkem a Olbracht s Durychem. Právě na potrestání nevinných, jako byl Fučík, však nejlépe vyniká podstata totalitní moci. Její základní…

I_obalka.indd
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

I_obalka.indd
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte