54c_R19_2010_n.jpg
54c_R19_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Skeptici předpovídali, že ji přestěhování z hlavního města zabije. Ale stal se pravý opak: v sobotu se radikálně proměnila mapa zdejší výtvarné scény a ke dvěma tradičním galerijním centrům v podobě Prahy a Brna přibylo třetí - Kutná Hora. Ve velkém stylu se tu otevřela Galerie Středočeského kraje nazývaná zkráceně GASK.

Když středočeský hejtman David Rath dva dny před slavnostním otevřením dorazil na novinářskou prezentaci, spěchal se podívat na místnost vyhrazenou středověké iluminaci s výjevem zdejšího dolování stříbra. Právě Rath tuto vzácnou miniaturu pro galerii loni v dražbě londýnské Sotheby´s koupil za 17 milionů korun s tím, že se pro Kutnou Horu může stát tím, čím je Mona Lisa pro Paříž. Nicméně GASK je pozoruhodná především kvůli jiným věcem. Svou odvážnou koncepcí totiž dokládá, že české síně financované veřejnými penězi nemusí být nutně konzervativními kolosy, ale atraktivními místy, kde dostává velký prostor nastupující generace kurátorů a výtvarníků.

Do pětatřiceti let
Ještě před rokem to s GASK vypadalo všelijak. Tehdy se galerie jmenovala České muzeum výtvarného umění a sídlila v pražské Husově ulici. V únoru z jejího čela zřizovatel Středočeský kraj nečekaně odvolal dlouholetého ředitele Ivana Neumanna. Důvod nikdy řádně nevysvětlil a místo Neumanna bez výběrového řízení dočasně dosadil Jana Třeštíka,…

2010_obalka_R19
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R19
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1793

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte