31A_R17_2010_n.jpg
31A_R17_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Islandská sopka Eyjafjallajökull šířila nad Evropou několik dní nejen mrak sopečného prachu, ale také strach z následků. Vůbec poprvé od zahájení letového provozu před devadesáti lety se skoro na týden uzavřela obloha. Ačkoli se desetitisíce lidí nedostaly včas do svého cíle a letecké společnosti mluví o ztrátách v řádech miliard korun, přerušení letového provozu nám před týdnem ukázalo, že v Česku bychom se bez letadel klidně obešli.

31A_R17_2010_s.jpg
31A_R17_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Češi jsou v klidu
Německá automobilka BMW přerušila výrobu a na běžících pásech se kvůli chybějící elektronické součástce zastavilo sedm tisíc aut. V Keni ztratilo podle zpravodajských agentur práci až pět tisíc lidí, protože do Evropy neodletělo čerstvé ovoce a řezané květiny, a nekonalo se ani plánované jednání evropských ministrů v Bruselu. Česko však ten ruch pozorovalo zpovzdálí.

Novináři volali každý den a chtěli fotografovat hromady uvízlého hnijícího zboží. Jenže nic takového tu ani v náznaku nebylo,“ říká Daniel Kadlec, jednatel logistické firmy Menzies působící na pražském letišti. Zboží, které by se mohlo zkazit, jelo totiž hned dál v kamionech. Za běžného provozu odlétá z Ruzyně denně pouze pět nákladních letadel, těchto 180 tun zboží se tak může bez větších komplikací přesunout na silnice a firmy tím navíc ještě výrazně ušetří. Tak malé využití letecké dopravy při převozu zboží se dá…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte