Jaké jsou výdaje na sešívačky na ministerstvu obrany? Na které z křižovatek, jimiž projíždím každé ráno, se letos stalo nejvíc dopravních nehod? Kdo z ministrů a poslanců se objevil v obchodním rejstříku, v čem podniká a s kým? Na podobné otázky nám může snadno a rychle odpovídat web. Jednoúčelových internetových aplikací, které příslušné údaje čtou, porovnávají, analyzují a zobrazují v mapách či grafech tak, abychom jim snadno porozuměli, existují ve světě stovky. Říká se jim mashups, neboli míchanice. Jejich autoři potřebují jednu klíčovou ingredienci: přístup k aktuálním datům, a to ve standardní, logicky strukturované podobě, v níž je počítač dokáže přečíst.

Před rokem náměstek britského ministra vnitra Paul Clarke na osobním blogu zveřejnil statistiku dopravních nehod cyklistů. Trvalo jen dva dny, než se na webu objevila aplikace, s jejíž pomocí si každý Brit může zjistit, nakolik bezpečná je trasa, kterou se chystá projet na kole. Ve městě Zanesville v americkém státě Ohio zase propojili data o domech připojených k místnímu vodovodu s údaji o barvě pleti jejich obyvatel. Ukázalo se, že Afroameričané se k vodě jen tak nedostanou, a soud radnici za rasismus potrestal desetimilionovou pokutou.

Britské a americké míchanice nabízejí také přehledné zobrazení vládních výdajů, rozdělené nejen podle jednotlivých rozpočtových kapitol a podkapitol, ale členěné zároveň geograficky. Každý se může podívat, například kolik letos stát v jeho kraji…

2010_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte