vrankova_n.jpg
Karolína Vránková • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer

„Ztrať něco každý den/ Nauč se snésti ztracený klíč – pár nepříjemných chvil/ Umění ztrácet zvládneš bez bolesti.“ To je moje oblíbená básnička od básnířky Elizabeth Bishopové. Já totiž tuhle poezii žiju, ztrácím, co se dá. A můžu to jen doporučit. Je to parádní pocit, něco drahého a cenného ztratit. Je to jako skok z pěti metrů. Je to jako meditace v ašrámu. Je to vzrušující a osvobozující. Naposledy jsem se osvobodila od peněženky s tisícovkou. Nic moc, ale aspoň drobná příležitost zdokonalit se v umělecké disciplíně zvané ztrácení.

vrankova_s.jpg
Začátečníci považují za nejlepší ten první okamžik. Tak třeba tentokrát to bylo v supermarketu. Přede mnou nákup, takže ho chci zaplatit, sáhnu do tašky. A nic. Je pryč. Ta moje peněženka byla sice z koženky, ale měla omak skoro jako kůže, a to se mi na ní právě líbilo. Jenže teď se na jejím místě dotýkám nicoty. Byla a už není. A nikdy nebude. Lidé se tváří. Prodavač se tváří. Krev letí do hlavy, a je to celé jako stojka nad propastí.

Zkušenější umělec ovšem prvotní vzrušení nepřeceňuje, protože tím to teprve začíná. Zajímavější je další fáze, fáze boje. Ztracený předmět (zvíře, člověk) se brání, nechce být ztracen definitivně. Chce být postrádán, připomíná se a vyčítá. Ztrácející musí ztrácené zdolat, což právě vyžaduje jemné umění. Pro příklad ona peněženka. Celý následující den se mi zjevovala a s ní i zánovní…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Karolína Vránková

redaktorka

vrankova_s.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1317

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte