58AA_R16_2010_n.jpg
58AA_R16_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Pomalu sním jedno kilo medu stříbrnou lžičkou. Pomalu vypiji jeden litr vína z křišťálové sklenice. Pravou rukou rozmáčknu sklenici. Žiletkou si na břiše vyříznu pěticípou hvězdu. Divoce sama sebe bičuji, dokud neotupím k bolesti…“ Před pětatřiceti lety připomínaly scénáře, které Marina Abramović psala ke svým performancím, záznamy masochistických rituálů. Dnes si vystačí s jediným slovem: jsem.

„Čím jsem starší, tím dělám delší performance, ve kterých se skoro nic neděje,“ říká. „Setkat se s nicotou. Neschovávat se za různé akce a předměty, ale být přítomen tady a teď, při plném vědomí.“ Třiašedesátiletá umělkyně, která samu sebe nazývá „babičkou performativního umění“, teď sedí den co den v Muzeu moderního umění v New Yorku (MoMA). Její nejnovější performance nazvaná Umělec je přítomen (The Artist is Present) je součástí retrospektivy, která trvá od 14. března do 31. května. Celkem si odsedí něco přes sedm set hodin. Bolest, kterou tělu způsobuje nehybnost, je prý mnohem horší než bičování. Ale na bolest je Abramović zvyklá.

58AA_R16_2010_s.jpg
58AA_R16_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Potíže s nahotou
Sedí nehybně uprostřed prázdného osvětleného prostoru ohrazeného provazem. Naproti ní je u stolu židle, na kterou si může kdokoli přisednout. Mezi Marinou a jejím „hostem“ se může stát cokoli, scénář je otevřen, ale zatím se…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte