Řidič je včas informován o blížící se odbočce, na některých křižovatkách mu přístroj dokonce ukáže, do jakého jízdního pruhu se zařadit. Krabička o rozměrech trochu větších, než má mobilní telefon, také snadno vypočítá, kolik času a kilometrů zbývá do cíle, zobrazí polohu auta na mapě a lidským hlasem poradí, kudy jet dál, takže obvykle není třeba odpoutat pohled od silnice. Zkrátka, GPS navigace do auta se stává nepostradatelným pomocníkem, bez něhož si mnoho řidičů už nedokáže delší cestu vůbec představit.

V poslední době však přenosným navigacím do automobilů konkurují mobilní telefony, do nichž lze příslušné aplikace pro navigování vozu nahrát také. Nedají jim nakonec řidiči přednost?

Podle odhadu Miloše Karouse ze společnosti eNav (firma provozuje síť specializovaných prodejen) zákazníci přenosné navigace u nás ani ve světě kupovat nepřestávají, jejich zájem pouze stagnuje – v loňském roce prodejci poprvé nezaznamenali nárůst o několik procent, na nějž si zvykli v předchozích letech. Navigace přitom v průměru o dvacet procent zlevnily, což si vynutila jednak hospodářská krize, jednak je pokles ceny ve spotřební elektronice obecným trendem (pokud výrobci nenajdou nějaký důvod, proč přinutit spotřebitele sáhnout hlouběji do kapsy, cena jde dolů; a takový důvod loni výrobci GPS navigací určitě nenalezli).

O zákazníky dnes výrobci bojují například tím, že nabízejí větší pokrytí mapami. Koupíte-li dnes přenosnou navigaci,…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte