cez_jaros_R16_2010.jpg
cez_jaros_R16_2010.jpg • Autor: Milan Jaroš

Zaregistrovala to i vlivná zahraniční média. Státem většinově vlastněný energetický gigant ČEZ se rozhodl zcela nepokrytě ignorovat vládu, která má diktovat pravidla, jimž je podřízen. Bitevním polem se stal všeobecně známý spor o způsob třicetimiliardové modernizace elektrárny Prunéřov, jednoho z největších evropských otravovatelů ovzduší. ČEZ si naprojektoval pro sebe nejvýhodnější variantu, a aniž by čekal na konečné slovo ministerstva životního prostředí (které mělo o celé věci jinou představu), rovnou si zadal výrobu komponentů podle svého.

„ČEZ je neobvykle mocná firma. I když jde o podnik řízený státem, skutečná moc směřuje obráceným směrem, z managementu ČEZ do politiky,“ komentoval dění kolem Prunéřova vlivný britský týdeník The Economist.

19A_jaros_R16_2010_s.jpg
19A_jaros_R16_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Větší haló než v Británii by měl postup ČEZ způsobit na české půdě. Koneckonců je to právě zde, kde akce a plány této mimořádně ziskové a bohaté firmy ovlivňují nejen energetiku, rozvoj průmyslu, ale také ekonomiku, společenskopolitické klima a zdaleka ne v poslední řadě životní prostředí. Hodnota ČEZ je seriózními auditory odhadována na šest až sedm set miliard korun. Zisk, který firma se sedmdesátiprocentní státní účastí produkuje v posledních pěti letech (ročně v průměru padesát miliard), může zařídit třeba potřebné investice do vzdělání, vědy nebo na rozjezd důchodové reformy.

Stát tuto možnost nevyužívá. Za…

2010_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte