Byly to dva momenty, které Česká televize během svého speciálního vysílání z návštěvy prezidentů Obamy a Medveděva minulý týden opakovaně přehrávala. Oba se týkaly vzájemných vztahů Česka a Ruska. Napřed prezident Václav Klaus řekl, že česko-ruské vztahy se pořád zlepšují. A na stvrzení jeho slov běžel druhý, starší šot, kde exprezident Vladimir Putin po posledním jednání s Klausem prohlašuje, že nenašli jediný rozpor, který by obě země rozděloval.

Nejde o nic nového, fráze o „přátelských vztazích s Ruskem“ se už stačila usadit ve slovníku řady českých politických špiček. Jenže tahle strojená idyla, křečovité úsměvy, evidentní lakování narůžovo, v němž je mistr nynější český prezident, volají po tom, abychom si ujasnili základní věci: jsou naše vztahy s Ruskem opravdu tak dobré? A máme vůbec chtít se s Ruskem „přátelit“?

Pokud Klause skutečně při jednání s ruskými šéfy nenapadají žádné rozpory, je buď mimo realitu, anebo – v horším případě – dělá nějakou vlastní, nám nesrozumitelnou politiku. Stačí jen letmá bilance: opakované varování českých tajných služeb před rostoucí aktivitou ruských špionů u nás, strach z ruských státních investic v Česku, naprostá ruská neochota zpřístupnit českým historikům své archivy týkající se našich dějin, rozdílné názory obou zemí na válku v Gruzii nebo ruské chování na Kavkaze. Nebo jinak: je to přátelství, když se česká vláda schází k mimořádné tajné schůzi jen kvůli tomu, že chce ruská státní firma koupit v Česku letiště?

To…

2010_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2424

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte