Byla to dlouhá noc tehdy v bývalé výstavní hale v Lucemburku na začátku října 2005, kam se sjeli ministři zahraničí Evropské unie a reprezentanti turecké vlády. Evropané měli ten den zahájit s Turky vstupní rozhovory, což bylo něco, na co země půlměsíce čekala dlouhá léta.

Rakušané tenkrát dlouho pozvánce pro Turky oponovali. Ministryně Ursula Plassniková sveřepě trvala na tom, aby Unie černou na bílé stvrdila, že začátek vyjednávání o vstupu automaticky nepředznamenává vstup, a tato mantra jí vydržela až do dvou do rána.

Rakušané ústy Plassnikové nežádali nic nesmyslného, protože příprava na vstup skutečně neznamená, že k němu stoprocentně dojde. Stát se může cokoli: názor může v mezičase změnit sám uchazeč, cestu do Evropy mohou zahradit referenda o rozšíření v členských zemích atd. Nicméně fakt, že Plassniková chtěla hned na začátku otevřít Turkům evropské dveře jen přes řetěz, považovala většina zemí za pokrytectví, slabošství a hlavně nezodpovědnost – vůči svým vlastním slibům i vůči Turecku.

Podobně nezodpovědně konala teď, o pět let později, Angela Merkelová. Německá kancléřka odjela na oficiální návštěvu Turecka a sotva přiletěla, řekla, že si nepřeje plné členství Turků v evropském bloku a nabízí jim místo toho „privilegované partnerství“ (čtěte také článek na str. 21). Ten termín není ničím novým a z Německa…

2010_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1178

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte