Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Salonní kapitalisté

Představy české pravice o volném trhu daleko od reality

Nedávný žofínský projev Václava Klause znovu ukázal, jak oddaným příznivcem šokové terapie prezident je. Tak jako mnohokrát předtím vyzařoval zjevné uspokojení z toho, že dokázal zkazit náladu svému obecenstvu. Ušetřena nebyla ani Americká obchodní komora, která krátce předtím vystoupila s iniciativou, jejímž cílem je vytvořit širokou podporu pro reformu českého zákona o zadávání veřejných zakázek. Ve svém typicky útočném stylu Klaus tuto snahu odmítl: „Hodnotím ji s minusovým znaménkem. Tito lidé, těm nejde o protikorupční prostředí. Těm jde o zisky pro své firmy a prokázali to za dvacet let existence této komory u nás dostatečně.

Už dvě desetiletí nás prezident Klaus poučuje o ctnostech volného trhu. Každý zastánce trhu ale dobře ví, že motiv zisku je hnací silou podnikání. A právě kvůli dosahování zisku investoři potřebují, aby byla pravidla zadávání veřejných zakázek aplikována na všechny rovným způsobem. To jim pak umožní účastnit se soutěže na základě kvality a ceny, a nikoli jen schopnosti zjistit, komu nabídnout úplatek.

V Klausově teoretickém světě je vše dobré výsledkem nespoutaných tržních sil, zatímco vše špatné je zaviněno státem. Prezident je samozřejmě spíše salonním než praktikujícím kapitalistou – z jedné státní instituce, ve které pracoval v komunistické éře, se po sametové revoluci jen přesunul do jiné státní instituce. Oddanost kapitalismu, kterou vyjadřuje, je sice vášnivá, ale pouze akademická. V praxi je…

2010_obalka_R13
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 50 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R13
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 50 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte