Takové pokoření jako Barack Obama americký prezident dlouho nezažil. Vloni vyzval izraelskou vládu, aby zmrazila výstavbu židovských sídlišť na palestinských územích, protože bez toho nelze o řešení situace ve Svaté zemi jednat. A izraelské úřady místo toho vydají povolení ke stavbě nových 1600 domů a navíc zrovna ve chvíli, kdy do Izraele přiletí americký viceprezident Joe Biden, aby mírová jednání popostrčil. Výsledkem je krize, jaká v izraelsko-amerických vztazích nebyla 35 let od doby, kdy tehdejší izraelský premiér Jicchak Rabin nechtěl přistoupit na stažení vojáků ze Sinaje. K tomu nakonec k obecné spokojenosti došlo. Bude mít stejný konec i dnešní konflikt? Zatím není důvod tvrdit, že nikoli.

Nevěří jim
Pokud je svět rozdělen na ty, kteří na Blízkém východě akcentují obranu Izraele, a na ty, kteří upřednostňují spíše právo Palestinců na vlastní stát a úzkostlivé dodržování lidských práv, pak Američané patřili vždy do první skupiny. Na rozdíl od většiny evropských států neměli nikdy problém přiznat Izraeli právo na vlastní obranu, k níž může patřit preventivní útok nebo stavba zdi kolem území, z něhož do Izraele pronikají teroristé.

Americká vláda dává Izraeli zhruba třetinu jeho vojenského rozpočtu, pomáhá mu řešit složité vztahy s arabskými státy, brání protiizraelským rezolucím v Radě bezpečnosti OSN a především je poslední instancí, která může Izrael chránit před Íránem…

2010_obalka_R12
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R12
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2405

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte