Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Dobré zprávy

Irák prožil jiné parlamentní volby než před pěti lety

Irák udělal významný krok vpřed. Druhé parlamentní volby od svržení Saddáma Husajna přinesly navzdory skepsi a komplikacím vesměs dobré zprávy.

Zaprvé volby proběhly, což nebylo dlouhé měsíce vůbec jisté. Zadruhé přestože byla účast voličů o něco nižší než v roce 2005, byla zároveň vyšší, než prorokovali pesimisté. Byla také celkově rovnoměrnější. V prvních volbách v roce 2005 přišlo k urnám 75 % voličů, v podstatě je však úplně sabotovali iráčtí sunnité, takže třeba v provincii Anbár volil jenom každý dvacátý. Letos naopak účast sunnitů a také Kurdů překonala zájem šíitské většiny a dohromady přišlo k urnám navzdory zastrašovací kampani teroristů něco přes 60 % oprávněných voličů. To je výsledek, za který se nemusí stydět žádná rozvinutá a hlavně bezpečná demokracie.

Zatřetí volby byly důležitou zkouškou samostatnosti iráckých bezpečnostních složek, jež se musely poprvé obejít bez významnější americké asistence. Desítky mrtvých včetně několika kandidátů (padají na konto zbytků al-Káidy a dalších teroristů) zní sice západnímu uchu neuvěřitelně, znalci Iráku to ale vesměs interpretují jako úspěch. Více než neschopnost irácké armády a policie odkazuje počet útoků na hloubku rozvratu, v němž se Irák sedm let od spojeneckého útoku nachází.

Volby ukázaly Irák jako zárodečnou demokracii, která si v tom nejzákladnějším, tedy zorganizování a zajištění voleb, vystačí sama. Iráčané se hrnou k urnám stejně jako lidé kdekoli na světě, pokud k…

2010_obalka_R11
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R11
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1548
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte