48_R10_sykora_karel_s.jpg
48_R10_sykora_karel_s.jpg • Autor: Respekt
Devadesátiletý malíř Zdeněk Sýkora je dnes spojován s úspěchem, slávou a respektem více než jakýkoli jeho současník. Jeho povedená retrospektiva v Městské knihovně v Praze s jednoduchým názvem 90 je tak příležitostí zamyslet se nad tím, jak se do takové záviděníhodné situace dostal a jestli mají nějakou šanci i jeho následovníci. Dlouho u nás přece platilo, že výtvarník se může prosadit jen tím, že jako živořící outsider trpělivě čeká, až ho někdo jednou – nejlépe po smrti – objeví a vynese na výtvarná nebesa. Mladá generace umělců však v poslední době dokazuje, že časy se mění: nikdy předtím nezastupovaly zahraniční galerie tolik talentovaných lidí jako dnes a nikdy v cizině neprobíhalo tolik jejich pozoruhodných výstav.

Vedle Warhola
Před dvěma lety se dva Sýkorovy obrazy v aukci brněnsko-pražské síně 1. Art Consulting prodaly za 4,5 milionu korun. Protože se dražily jako jedna položka, stal se Zdeněk Sýkora držitelem rekordu coby žijící autor, za jehož dílo dal u nás kupec v aukci vůbec nejvíce peněz. Díky této události ho až v osmaosmdesáti letech zaregistrovala i masová média, pro něž byl do té doby sice uznávaným, nicméně poněkud nesrozumitelným autorem geometrických obrazů, který si kdesi v Lounech maluje své podivné propletené čáry. O Sýkorovi se vždy mluvilo jako o malíři, který je pravidelně vystavován v cizině, ale až toto byl úspěch, jenž se dal změřit.

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1744

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte