Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Kultura

Vstanou noví Sýkorové

Kdo kráčí ve stopách nejúspěšnějšího českého výtvarníka

  • Autor: Respekt
• Autor: Respekt

Devadesátiletý malíř

Zdeněk Sýkora

je dnes spojován s úspěchem, slávou a respektem více než jakýkoli jeho současník. Jeho povedená retrospektiva v Městské knihovně v Praze s jednoduchým názvem 90 je tak příležitostí zamyslet se nad tím, jak se do takové záviděníhodné situace dostal a jestli mají nějakou šanci i jeho následovníci. Dlouho u nás přece platilo, že výtvarník se může prosadit jen tím, že jako živořící outsider trpělivě čeká, až ho někdo jednou – nejlépe po smrti – objeví a vynese na výtvarná nebesa. Mladá generace umělců však v poslední době dokazuje, že časy se mění: nikdy předtím nezastupovaly zahraniční galerie tolik talentovaných lidí jako dnes a nikdy v cizině neprobíhalo tolik jejich pozoruhodných výstav.

Vedle Warhola
Před dvěma lety se dva Sýkorovy obrazy v aukci brněnsko-pražské síně 1. Art Consulting prodaly za 4,5 milionu korun. Protože se dražily jako jedna položka, stal se Zdeněk Sýkora držitelem rekordu coby žijící autor, za jehož dílo dal u nás kupec v aukci vůbec nejvíce peněz. Díky této události ho až v osmaosmdesáti letech zaregistrovala i masová média, pro něž byl do té doby sice uznávaným, nicméně poněkud nesrozumitelným autorem geometrických obrazů, který si kdesi v Lounech maluje své podivné propletené čáry. O Sýkorovi se vždy mluvilo jako o malíři, který je pravidelně vystavován v cizině, ale až toto byl úspěch, jenž se dal změřit.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.