34A_R10_2010_n.jpg
34A_R10_2010_n.jpg • Autor: Respekt

Když si skupinka přátel vyjde na večeři, družná nálada se někdy vytratí ve chvíli, kdy se objeví číšník s účtem. Příjemný večer se může zvrhnout v hádku o to, kdo si dal předkrm a kdo objednal humra. Hospodaření s deficitem veřejného rozpočtu se podobá takové večeři, kde se hádky strhnou v okamžiku, kdy je nutné platit účty.

34A_R10_2010_s.jpg
34A_R10_2010_s.jpg • Autor: Respekt
Tentokrát budou boje ještě zuřivější, protože státní deficity jsou obrovské a v krátkodobém výhledu takové pravděpodobně i zůstanou. Vyspělé země jsou stále oslabeny hospodářskou krizí, a tak by řada vlád nejraději hospodařila s velkým deficitem i nadále – a často je jejich přání oprávněné. Hráči na trhu s obligacemi však ztrácejí trpělivost, zejména u ekonomicky slabších evropských zemí. Řecko bylo minulý týden nuceno oznámit zavedení dalšího úsporného balíčku, neboť prvotní opatření neuklidnila ani trhy, ani sousední země. I britská libra v uplynulém týdnu zakolísala, přestože Velká Británie má mnohem příznivější poměr státního dluhu k HDP než Řecko a průměrná splatnost státních úvěrů je čtrnáct let. Investoři se totiž vyděsili možného zablokování britského parlamentu. Je pravda, že tři nejsilnější světové ekonomiky, tedy Spojené státy, Německo a Japonsko, nejsou pod tak velkým tlakem. Japonsko má však vysoké dluhy a státní výdaje v USA se prohýbají pod náporem stárnoucích generací z období poválečné populační exploze.

Kdyby svět řídili ekonomové, pojali by…

2010_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte