Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace, Technologie

Hrabáč víc ví

Na webu je „vesnice“ plná expertů, kteří vám odpoví na cokoli.

Dlouho to vypadalo, že v hledání jehliček užitečných informací v haldách internetového sena nemůže nikdo trumfnout Google. Docela dobrý recept, jak seřadit stránky podle jejich důležitosti vzhledem k zadaným klíčovým slovům, už ale znají i konkurenti jako Seznam či Bing od Microsoftu. Proto teď programátoři přemýšlejí, jak dál.

Čím více internetové vyhledávače používáme, tím častěji narážíme na jejich limity. Člověka často napadají i otázky, o nichž ví, že na ně sebedůmyslnější stroj smysluplně odpovědět nedokáže. Buď o nich na internetu v nám srozumitelných jazycích ještě nikdo nic věrohodného nenapsal, nebo neznáme správná klíčová slova, jimiž bychom se zeptali. „Líbily se mi muzikály Producenti a Fantom v Opeře. Vlasy mě nebavily. Na co mám jít teď?“ „Jaké jsou v Evropě levnější lázně podobné Karlovým Varům?“ „Může se můj pes udusit, když se v noci zahrabe moc hluboko do peřin?“ „Je spotřebitelský úvěr nemorální?“

Mnohem zajímavější bývá zeptat se na takové věci jiných lidí, nejlépe těch, kteří už o problému něco vědí. Právě to nabízí na adrese http://vark.com vyhledávač nové generace Aardvark. (Slovo původně z afrikánštiny označuje hrabáče kapského, nevelkého savce s protaženým rypáčkem, trochu podobného mravenečníkovi.) Jeho hlavní devízou je, že nám bleskově najde znalce muzikálů, lázní, psů či morálky, ochotného alespoň stručně odpovědět nebo se o to alespoň pokusí.

Hvězdu nového oboru, zvaného…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.