20_R01_afrika_n.jpg
20_R01_afrika_n.jpg • Autor: Respekt

Světová ekonomika se loni poprvé od druhé světové války ocitla v recesi a v roce 2010 ji čeká zdlouhavé a riskantní zotavování. Loňská krize také urychlila ústup Západu z jeho pozic ve světě a posílila vliv států, jejichž schopnosti spolupracovat na řešení globálních problémů jsou velkou otázkou. Rok 2010 by na ni měl přinést odpověď.

20_R01_cina2_s.jpg
20_R01_cina2_s.jpg • Autor: Respekt
Rok Číny
Západní svět si bude lízat rány z loňské krize, zatímco Čína očekává ekonomický růst 8 % a připravuje se na posílení své velmocenské pozice. V Šanghaji organizuje světovou výstavu Expo 2010, kterou chápe jako příležitost nabídnout světu, aby se v Číně „cítil jako doma“. Komunistické diktatuře sebevědomí nechybí.

Ekonomický úspěch Číny je nepopiratelný, byť za cenu mohutných vládních stimulů a uměle drženého nízkého kurzu čínské měny. Banky musely na pokyn vlády rozdávat úvěry domácím podnikatelům, jejich návratnost je však velmi nejistá. Levných peněz je v čínské ekonomice tolik, že analytici už mluví o další hrozící bublině a právě Expo v Šanghaji kvůli dalšímu kolu výrobního boomu a novým investorům může být kritickým bodem přehřátí domácí ekonomiky.

Čína potřebuje ke zdravému růstu nastartovat domácí poptávku, což je pro centrálně řízenou ekonomiku hodně těžký oříšek, potřebuje však také Západ, aby měla kam vyvážet. A právě ve vztahu k Západu bude důležité, jak se Čína zhostí svého…

2010_obalka_R01
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2010_obalka_R01
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte