Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Sarkozy a jeho Češi

Urputný Francouz. Evropský šampionek. Už ho vypněte! Podobně titulovaly české deníky minulý týden prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tyto „pocty“ od novinářů si vysloužil díky výzvě k návratu automobilky PSA Peugeot Citroën od břehů Labe do mateřské země.

Urputný Francouz. Evropský šampionek. Už ho vypněte! Podobně titulovaly české deníky minulý týden prezidenta Nicolase Sarkozyho. Tyto „pocty“ od novinářů si vysloužil díky výzvě k návratu automobilky PSA Peugeot Citroën od břehů Labe do mateřské země. Výrok to není jistě nejšťastnější a protekcionismem zavání na dálku. Než ho ale odsoudíme, nebo dokonce pod kotel zdejší mediální ironie ještě více přiložíme, zkusme se podívat na francouzský kontext, z něhož Sarkozy vychází.

Co by říkali v Praze

Před třemi týdny ve Francii proběhla celostátní stávka odborů. Protestovalo se proti velkorysým státním subvencím bankám v souvislosti s krizí ohroženým podniků, zejména automobilkám. Repete sociální nespokojenosti se připravuje na tento čtvrtek. Francouzi jsou zkrátka rozhořčeni, jak do velkých společností tečou státní peníze z kapes daňových poplatníků a zároveň tyto podniky daňové poplatníky propouštějí. Nehledě na to, že už dávno před finanční krizí desítky velkých francouzských firem, například světoznámá společnost Moulinex, využívaly státních podpor, aby ze dne na den brány svých továren částečně nebo úplně zavřely a přenesly svoji aktivitu do zemí s levnou pracovní silou. Jako například Peugeot Citroën do Česka.

Sarkozy je v zásadě stejný jako ostatní evropští politici.Ve Francii se tomu říká „delocalisation“. Tuto zkušenost zatím Češi naštěstí nemají. Určitě by se ale…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte