Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Česko

Ruce pryč od našich křesel

Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci.

2009-377-mobr-zakon.jpg
2009–377-mobr-zakon.jpg • Autor: Respekt

2009-377-vobr-27Avarianta01R082009.jpg
Fotografie: Každé hlasování je jiné, ale nikdy nevyhrají úplně všichni. To je ten problém. (Ministři vládní koalice, zleva Bursík, Kalousek a Pospíšil) – Autor: Bartoš Günter • Autor: Respekt

Vláda představila svůj dlouho očekávaný návrh na změnu volebního systému. Jeho cíle jsou velkolepé: už nikdy žádný mocenský pat, žádná slabá koalice, žádné utlačování menších stran. Ale i když je pokus na světě, zatím se nezdá, že bychom při příštích sněmovních volbách zažili revoluci. Politici se pořád shodnou jen na jediném – totiž že se na nových pravidlech hlasování stále neshodnou.

Ostré rohy kruhu

Od nového volebního systému se v Česku chtěly dvě věci: aby byl spravedlivější než ten, co máme teď, a aby přinášel jasné vítěze. Plán, který minulé pondělí schválila vláda, vypadá v tomto ohledu – a na první pohled – jako všeobecně přijatelný kompromis.

Podle návrhu z dílny ministerstva spravedlnosti by se hlasy voličů převáděly na mandáty ve dvou klíčích. Zaprvé by změna velikosti volebních obvodů a návrat k přepočítávací metodě používané během 90. let měla zajistit spravedlivější zastoupení menších stran. Právě ty totiž dnes neférově tratí – zelení před třemi lety potřebovali k jednomu mandátu více než dvojnásobek hlasů než velké partaje. Požadavek jasného volebního vítěze pak zaručuje druhý klíč, podle něhož by nejúspěšnější straně připadly při sčítání i „zbylé hlasy“ (zjednodušeně řečeno hlasy pro strany, které nepřekročily hranici nutnou pro vstup do sněmovny, a také hlasy, které v prvním kole „nevydaly“ na mandát) a…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1540
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte