2009-360-mobr-63R08Kacirkovan.jpg
2009–360-mobr-63R08Kacirkovan.jpg • Autor: Respekt

2009-360-vobr-63R08Kacirkova.jpg
Fotografie: Vidět můj ateliér? Myslíte pokoj? – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

Sedmnáct a půl tuny váží dohromady čtrnáct betonových křížů zhruba o velikosti člověka, které tvoří křížovou cestu v Šarovech u Zlína. Kříže jsou nezvyklé nejen použitým materiálem, o němž leckdo z místních pochybuje. Zajímavé je na nich navíc to, že tence ulitý beton tvoří pouze obrys, do něhož je možné vstoupit. „Původně jsem uvažovala, že by všechny ty kříže stály za sebou, takže by vytvářely jakýsi dlouhý temný tunel. Ale taková deprese to tady zase není. Nakonec mi naopak přišlo hezké, že by těmi kříži šlo projít někam dál,“ vysvětluje sochařka, výtvarnice a režisérka Pavla Kačírková (1985).

Během výstavy na brněnském Špilberku to tak skutečně fungovalo: lidé s upaženýma rukama vstupovali do křížů, ty je sevřely a obemkly. V Šarovech, kde jsou nyní monumenty instalovány trvale, svým tvarem spíše rámují průhledy do krajiny a na nebe – nabízejí tak svou vlastní perspektivu.

Pavla Kačírková pochází z Přerova, kamenosochařství studovala na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti a nyní již pátým rokem působí na Fakultě výtvarných umění v Brně v ateliéru nefigurálního sochařství Jana Ambrůze. Mezi její další realizované projekty patří pamětní deska letce RAF generála Josefa Dudy v Prostějově. „O té soutěži jsem se dozvěděla na poslední chvíli a na městském úřadě byli trochu překvapení, když jsem týden…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte