Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Euro na odpis

Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?

2009-374-mobr-euro.jpg
2009–374-mobr-euro.jpg • Autor: Respekt

2009-374-vobr-euro.jpg
Fotografie: Není kam spěchat. (Guvernér ČNB Zdeněk Tůma) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

„Nic se nedá zcela vyloučit,“ říká Otmar Issing a sotva to v telefonu dořekne, už posluchače uklidňuje: „Ale nestane se to, euro nezmizí. Ty náklady by byly obrovské a ve finále by na tom země prodělaly.“ Německý profesor ekonomie Issing ví, o čem mluví. V devadesátých letech jako člen bankovní rady německé centrální banky prosazoval zavedení eura a poté usedl na stejný post v Evropské centrální bance.

Kniha profesora Issinga o budoucnosti eura je považována za nejlepší práci svého druhu. Vyšla však sotva před rokem a mezitím – jak její autor přiznává – je celá řada věcí vzhůru nohama. Děje se i něco donedávna nepředstavitelného – v salonních diskusích v Bruselu zaznívají úvahy, že některé země možná budou chtít z eurozóny vystoupit. „Bezesporu jsme v nejtěžším momentu od chvíle, kdy bylo euro přijato,“ říká pan Issing.

Otázka pro Čechy je jasná: Mají se radovat z toho, že jim na rozdíl od sousedních Slováků chrastí v peněženkách koruny, anebo se své východní sousedy snažit co nejrychleji dohnat?

Předražený Dublin

Na začátku stály dlouholeté spory politiků i ekonomů, když se ale v lednu 1999 poprvé objevily v deseti evropských zemích cenovky s dvojitě přeškrtnutým éčkem, hlásili experti klíčový okamžik. „Zdaleka nejde jen o měnu, euro je od začátku brané…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte