Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Cesta k prostotě

Nakladatelství Opus se překladové poezii věnuje několik let, jeho Edice americké poezie přinesla například výbor z díla Richarda Wilbura (přeložil Petr Onufer) či sbírku Divoký kosatec Louise Glückové (Veronika Revická). Teď do této řady přibyl svazek Učenec jediné svíce obsahující téměř osmdesát básní Wallace Stevense.

2009-349-mobr-54BvariantaR082009n.jpg
2009–349-mobr-54BvariantaR082009n.jpg • Autor: Respekt

2009-349-vobr-54BvariantaR082009.jpg
Fotografie: Proměnlivý, prchavý a jedinečný. (Stevens) – Autor: Profimedia.cz/Corbis, www.profimedia.cz • Autor: Respekt

V českém kulturním prostředí je překladová tvorba nedílnou součástí poezie původní: doplňuje ji a rozšiřuje, je pro ni neodmyslitelným zdrojem a inspirací. Proto překlady moderní poezie vždy zasluhují pozornost.

Nakladatelství Opus se překladové poezii věnuje několik let, jeho Edice americké poezie přinesla například výbor z díla Richarda Wilbura (přeložil Petr Onufer) či sbírku Divoký kosatec Louise Glückové (Veronika Revická). Teď do této řady přibyl svazek Učenec jediné svíce obsahující téměř osmdesát básní Wallace Stevense, které vybral a přeložil Daniel Soukup. Čtenáři se tak dostává do rukou průřez celoživotním dílem autora, jenž zaujímá nezpochybnitelné místo mezi určujícími osobnostmi americké poezie.

Udělat to nově

Wallace Stevens (1879–1955) vstoupil na americkou básnickou scénu v prvním desetiletí 20. století. Byla to doba vzrušeného kulturního života, éra proklamací, manifestů, radikálních rozchodů s tradicí a hledání nových cest umění. Z desítek časopisů, skupin, hnutí a programů, které se různými způsoby snažily „udělat to nově“, nakonec vykrystalizovaly básnické osobnosti, jež často stály spíše vně tohoto bouřlivého dění a jejichž díla se jen těžko zařazují pod hlavičky směrů. Zásadně však proměnily podobu americké, ale i světové poezie.

Do…

2009_obalka_R08
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R08
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte