Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Vůdcové do krize

Ještě před sedmi lety se k odborům hlásil necelý milion lidí, dnes už je to pouze polovina. Ačkoliv studie Světového ekonomického fóra a Harvardovy univerzity z roku 2003 ukázala, že političtí vyjednavači mají větší šanci na úspěch než lidé v ulicích s transparenty v ruce, setkává se vláda s odbory méně než v předchozích letech.

2009-317-mobr-odbory.jpg
2009–317-mobr-odbory.jpg • Autor: Respekt

2009-317-vobr-28BR072009.jpg
Fotografie: Náš počet roste. (Jan Dvořák) – Autor: Milan Jaroš • Autor: Respekt

V kapse džín má mobil s číslem personálního šéfa. A kdykoli mu může zavolat, když si někdo ze tří tisíc zaměstnanců kolínské Toyoty něco přeje nebo když ho něco trápí. Po dvou letech u pásu má Klára Bačová (26) o takových věcech přehled. Když ji zánět svalů na ruce způsobený monotónní prací před časem donutil hledat si ve firmě jiný úkol, rozhodla se hájit zájmy kolegů a stala se předsedkyní tříčlenné odborářské buňky. V kolínské fabrice Toyoty je teď právě tou osobou, ke které se upírá zrak ostatních v momentě, když se řekne slovo krize. „Pokud by měla fabrika začít propouštět, budu bojovat za každého zaměstnance,“ říká malá dlouhovlasá blondýnka odhodlaně.

Aniž to tuší, reprezentuje dnes jednu tvář českých odborů, mohutné a vlivné organizace, která nedávno hrozbou generální stávky přitiskla ke zdi vládu a vydobyla historické vítězství – ve vějíři zdejších výdajů státního rozpočtu zůstaly stravenky. Zatímco nejvyšší odboroví funkcionáři vymýšlejí masové demonstrace síly a při spatření mikrofonu spustí jednotvárným hlasem přednášku o historické solidaritě dělníků, terénní bossové jako Klára Bačová řeší osobní spory, stížnosti, přesčasy a vůbec kvalitu zdejšího pracovního prostředí. A stávají se také symbolem naděje – alespoň teď, v dobách přicházející krize mnohem častěji než dřív.

Nedivte se, prosím

Na rohu stolu skromně…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte