Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Eseje

Proč tady nikoho nic nezajímá

Čím více se čas smělých proměn a nadějí vzdaluje do historie, tím zřetelněji se ukazuje, že my, obyvatelé bývalé východní Evropy a bývalé Jugoslávie, se nejvíc zajímáme sami o sebe, o naše vlastní záležitosti.

2009-307-mobr-70jancarR072009n.jpg
2009–307-mobr-70jancarR072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-307-vobr-70jancarR072009.jpg
Fotografie: Drago Jančar – Autor: Archiv • Autor: Respekt

Drago Jančar

(1948) je prozaik, dramatik, esejista. V bývalé Jugoslávii byl také politickým vězněm. Žije v Lublani. Česky mu vyšly knihy Galejník, Příčky z Jákobova žebříku, Prodloužená minulost a Kateřina, páv a jezuita.

Když padla berlínská zeď a obyvatelé komunistických diktatur upřeli pohled plný naděje na Evropu demokracie a otevřených hranic, mysleli jsme si, že nastal čas velkého pohybu lidí, zboží a myšlenek. Byli jsme přesvědčeni, že naše problémy, související s ideologií, všechny ty urážky a drobné nenávisti, které se mezi námi nahromadily v období občanského vegetování, budou brzo otázkou minulosti.

Jenže čím více se čas smělých proměn a nadějí vzdaluje do historie, tím zřetelněji se ukazuje, že my, obyvatelé bývalé východní Evropy a bývalé Jugoslávie, se nejvíc zajímáme sami o sebe, o naše vlastní záležitosti. Naše kolektivní frustrace a kulturní soběstačnost se stávají podstatou věcí veřejných a náš život stále více naplňuje jed provinční nesnášenlivosti.

Nikdy jsem necítil mimořádné sympatie k lidem, kteří se veřejně chlubili, že byli na nějakém novém filmu v pařížském kině, na výstavě v Benátkách, že našli zajímavou knížku v londýnském knihkupectví nebo že byli na koncertě známé rockové kapely v Hamburku. Vždy jsem měl pocit, že je v tom cosi provinčního.

Jenže v poslední době mám dojem, že i tohle je lepší než nic.…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte