2009-318-mobr-30R072009n.jpg
2009–318-mobr-30R072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-318-vobr-30R072009.jpg
Fotografie: Všichni chtějí balíček. (Stávka řeckých farmářů za větší dotace, začátek února) – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Zvládnutí tak složité krize si prozatím žádalo cit pro nuance a pragmatismus spíš než razanci a zásadovost. Měly by vlády podpořit úvěrové trhy nabídkou záruk, nebo založením „popelnicových“ bank pro špatné úvěry? Nejspíš obojí. Jaký balíček fiskálních pobídek by byl nejefektivnější? To je různé, přijde na to, v jaké zemi. Měly by se banky zestátnit? Ano, za určitých okolností. Jen hlupáci nebo ideologové kategoricky odmítli (nebo přijali) jakákoli řešení.

Ale to, že světem opět obchází strašidlo z nejtemnějšího období moderní historie, je pádným argumentem pro jinou a razantnější odpověď. Ekonomický nacionalismus – nutkání udržet pracovní místa a kapitál doma – proměňuje ekonomickou krizi v politickou, a navíc hrozí uvrhnout do hluboké hospodářské krize celý svět. Pokud nebude toto strašidlo neprodleně zaplašeno, hrozí katastrofální důsledky.

A ostatní ať vezme čert

Obchod posiluje specializaci, která přináší blahobyt; globální kapitálové trhy i přes své problémy alokují peníze efektivněji než ty místní; hospodářská spolupráce vede k větší důvěře a zvyšuje bezpečnost. Ovšem i přes své zjevné přínosy je globalizovaná ekonomika ohrožená.

Kongres se při projednávání protikrizového osmisetmiliardového balíčku hádá o klauzuli, která by si ve své nejkrajnější podobě vynutila použití amerických materiálů na veřejných stavbách. Nový ministr…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte