Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Trendy

Kosmetická neurologie

Budeme užívat preparáty na povzbuzení paměti a zvýšení mozkové činnosti se stejnou lehkostí, s jakou si dnes necháváme upravit oční víčka, zmenšit nos či odsát tuk ze stehen?

2009-305-mobr-66Avarianta01R072009n.jpg
2009–305-mobr-66Avarianta01R072009n.jpg • Autor: Respekt

2009-305-vobr-66Avarianta01R072009.jpg
Fotografie: Učení? Zbytečná námaha. Preparáty na povzbuzení mozku se staly oblíbenou výbavou studenta. – Autor: Profimedia.cz, http://www.profimedia.cz • Autor: Respekt

Budeme užívat preparáty na povzbuzení paměti a zvýšení mozkové činnosti se stejnou lehkostí, s jakou si dnes necháváme upravit oční víčka, zmenšit nos či odsát tuk ze stehen?

Jisté je zatím pouze to, že mezi studenty a manažery se užívání takových látek masově šíří a že odborníci si nejsou jisti tím, jaké to může mít důsledky a jak se k tomu máme postavit.

Neurolog z Pensylvánské univerzity Anjan Chatterjee zavedl pro chemickou podporu mozkové činnosti termín „kosmetická neurologie“. A naznačil tím, že se může stát stejně samozřejmou součástí života moderní společnosti jako kosmetická či plastická chirurgie. Mnoho lékařů, psychologů i filozofů však v tomto trendu vidí velký hazard – podle nich přitom nejde „jen“ o zdravotní rizika, ale i o znásilňování lidské přirozenosti, morálky a svobody.

Zastavit to už nejde

„Kdyby bylo možné vystavit moratorium na užívání podpůrných prostředků na mozkovou činnost (kognitiv) do doby, než lépe prozkoumáme rizika s nimi spojená, bylo by to samozřejmě nejlepší možné řešení,“ napsala letos v lednu v časopise Time neuroložka Martha Farahová z Pensylvánské univerzity. „Ale džinové už jsou z lahve venku.“

Jsou: podle průzkumu mezi 11 000 studenty amerických vysokých škol užívá stimulanty sedm procent z nich, přičemž v…

2009_obalka_R07
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 58 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R07
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 58 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte