2009-252-mobr-70lengyelR062009n.jpg
2009–252-mobr-70lengyelR062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-252-vobr-70lengyelR062009.jpg
Fotografie: László Lengyel – Autor: Archiv • Autor: Respekt

László Lengyel

(1950) je maďarský ekonom a politolog, napsal několik knih o maďarské politice a společnosti v posledních dvaceti letech, přednáší na Univerzitě Loránda Eötvösa v Budapešti, je generálním ředitelem Institutu pro výzkum financí.

Rok 1989 přinesl středovýchodní Evropě demokratické revoluce, v nichž se ideje nezávislosti a suverenity spojily s demokratickou, evropskou a západně orientovanou transformací. Jenže už v letech 1990–91 startovaly nacionalistické etnické „revoluce“, které hlásaly druhou změnu režimu. Šly napříč východní Evropou: od pogromu v rumunském Tirgu Mureš přes rozpadávající se Jugoslávii po drsně sametový rozchod Čechů a Slováků, od teorie maďarského Csurky o mezinárodním spiknutí až po polské fanatiky. Tato první nacionalistická vlna byla protiruská, ale také protiněmecká, antisemitská, vylučující národnostní menšiny, proklínající Evropu, Ameriku a západní svět. Do čerstvých protiliberálních a protiprivatizačních vášní se vmísila historická ublíženost a zlost na to, že nenastal západní blahobyt, že přišla nezaměstnanost, vysoká inflace a ztráta jistot.

Začaly se psát nové dějiny: ublížené a výjimečné, jedině pravé a nade vším stojící chorvatské, maďarské, polské, české, rumunské, slovenské, srbské, ukrajinské. Zrodily se nové státy, symboly, hymny, uniformy. To vše vyplavalo na povrch z hluboké studny…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte