2009-271-mobr-10AR062009n.jpg
2009–271-mobr-10AR062009n.jpg • Autor: Respekt

2009-271-vobr-10AR062009.jpg
Fotografie: Stanislav Komárek – Autor: Matěj Stránský • Autor: Respekt

Už několik měsíců vězíme v globální ekonomické krizi: krachují velké finanční domy i běžné firmy, desítky tisíc lidí přicházejí o práci. A podle analytiků má prý být ještě hůř. O tom, co za současnou krizí vlastně vězí a jak se dá proti ní bránit, jsme hovořili s biologem a filozofem Stanislavem Komárkem.

Žijeme ve stabilním, globalizovaném světě, ve kterém se skoro začíná zdát, že všechna opravdová dramata jsou už za námi. Je současná světová ekonomická krize opravdu vážnou hrozbou, nebo jen dočasným, lehce překonatelným problémem, či dokonce pouhou panikou?

V lidské společnosti je reálné to, v co se všeobecně věří: pokud je tedy většina společnosti přesvědčena o tom, že se nachází v krizi, tak se v krizi skutečně ocitá. Krize se dá podobně vyhlásit jako válka nebo konkurz a její důsledky pak budou nakonec i hmatatelné. To když třeba někomu zkrachuje továrna nebo někoho vyhodí z práce. To už pak není žádný výmysl, to se zkrátka „opravdu“ děje. Čili všechna společenská přesvědčení mají své konkrétní hmatatelné důsledky.

Nemusíme sdílet představy starých Egypťanů o posmrtném životě, dokonce se nám mohou zdát pošetilé nebo dokonce nesprávné, ale ty pyramidy tam stojí ještě podnes. Máme-li tedy pocit stále sílící krize, tak ona ta krize samozřejmě stále sílí. A přestože jde o fenomén primárně sociální, tím na nás nedoléhá méně. Je to asi…

2009_obalka_R06
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R06
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte