Světoví státníci zjistili, že jednat je dřina. Nic jiného ale nemají po ruce

Ještě v posledních hodinách světového klimatického summitu v Kodani (kdy šel Respekt do tisku) nebylo jasné, zda konference skončí naprostým krachem, nebo opatrnou dohodou. Ta by sice nebyla právně závazná, nutně by musela vyrůst na minovém poli nedořešených problémů, aspoň by ale ukázala vůli světového společenství se změně klimatu bránit.

Průběh konference přinejmenším ukázal několik důležitých věcí, z nichž se svět může poučit. Politici se měli do hry razantně vložit už dávno, ne až v posledních hodinách kodaňského summitu. Místo toho přihlíželi, jak problémy celé roky narůstají, nechali na vyjednavačích, aby se dohadovali o dílčích podrobnostech, aniž by se někdo snažil vyřešit hluboké rozpory mezi státy, diktované odlišnými zájmy. Vyjednavači sice dokázali zkrátit nejdůležitější text, který se měl stát výstupem konference, ze stovek stran na pouhých šest. Jenže tenhle „výcuc“ byl tak neurčitý, že s ním nakonec nešlo pracovat.

Jednání se kvůli tomu mnohokrát zastavila, pokusy dánských hostitelů vložit se do hry s předem připravenými dokumenty a vyjednávacími strategiemi zkrachovaly. Dánský premiér Lars Løkke Rasmussen očekával od ministryně životního prostředí své vlády Connie Hedegaardové, že mu nejpozději ve středu předá hotové vyjednávací texty, a ta se o to ze…

2009_obalka_R52-53
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 54 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R52-53
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 54 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte