Mediální veterán mění pravidla na síti

Rozeznat, kde na internetu končí informační svoboda a začíná zlodějina, je velký rébus. Ještě větší pak je s tím něco kloudného udělat. Rupert Murdoch, titán mediálního světa, do jehož impéria patří například The Wall Street Journal, britské The Times nebo bulvární deník The Sun, věří, že řešení našel. Jeho vyhlášení války internetovým „příživníkům“ v čele s Googlem se málokomu líbí, ale jak naznačují čerstvé události, nemusí být docela špatnou strategií, jak zachránit novinový byznys před bankrotem.

Potřebný parazit
Internet si potrpí na překvapení. Byl to starý vizionář Rupert Murdoch, kdo v polovině 90. let jako první oznámil, že obsah svých deníků zavěsí na internet. A byl to on, kdo se letos v létě jako první rozhodl, že do roka všechny své tituly na internetu zpoplatní.

Hluboká krize vydavatelského byznysu, která už stáhla především v USA pod hladinu několik deníků s úctyhodnou tradicí, má více příčin, ale internet je tou zásadní. Bezplatné zveřejňování textů na webu, na které si čtenáři všude na světě zvykli, působí vydavatelům díry v rozpočtech, protože internetová reklama je mnohem levnější než ta papírová a nedokáže pokrýt náklady na vznik článků. Ojedinělé pokusy přístup k obsahu zpoplatnit přitom zatím selhávají. Čtenáři místo zaplacení pár dolarů raději přejdou k bezplatné konkurenci, prodávat články za peníze si tak mohou…

2009_obalka_R50
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R50
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1548

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte