2009-205-mobr-machacekn.jpg
2009–205-mobr-machacekn.jpg • Autor: Respekt

2009-205-vobr-machacek.jpg
Fotografie: JAN MACHÁČEK – Autor: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

Dánský předseda vlády Anders Fogh Rasmussen oznámil, že v jeho zemi se bude konat referendum o přijetí eura někdy v letošním roce. Přestože většina Dánů je v současnosti pro přijetí eura, předseda vlády chce ještě před konáním referenda zajistit a vyjednat podporu všech hlavních politických stran.

Zatímco v Dánsku zjevně reagují na ekonomickou krizi potřebou většího se přimknutí k Unii, v Česku ve čtvrtek někteří senátoři za ODS oživili skvělou myšlenku nepřijmout ani Lisabonskou smlouvu.

Česká koruna zahájila prudký pád, ale i z toho se naši experti radují. Jistě si toho všichni obchodníci a investoři hned všimnou, oživí to náš export a navíc nás slabá koruna ochrání před strašidlem deflace. Inu, každý sám svého štěstí strůjcem.

‣ Mezinárodní měnový fond (MMF) předpověděl Německu v příštím roce pád ekonomiky o 2,5 procenta, v roce 2010 stagnaci – tedy nulu. Stimulační balíček pro německou ekonomiku, který většina našich expertů považuje za nehorázné utrácení, považuje MMF za nedostatečný. Německý vládní stimul, tedy to, co jde nad rámec tzv. automatických stabilizátorů (tedy mandatorní výdaje zvýšené ze zákona, především na základě vyšší nezaměstnanosti), činí 1,2 procenta HDP, podle MMF by to mělo být dvě procenta HDP. Uvidíme, co řeknou „levičáci z MMF“ (jak by asi řekli čeští experti) Česku, zvláště když vláda o chystaných…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte