Rwanda a Kongo

Rwandská genocida a válka v Kongu vstupují do dalšího dějství. Do Konga vstoupily dva tisíce rwandských vojáků. Jde o příslušníky rwandské armády vedené prezidentem Paulem Kagamem. Tutsiové vstoupili do Konga, aby se definitivně vypořádali se 6000 Hutuy, kteří zde okupují část provincie Jižní a Severní Kivu. Právě Hutuové a jejich jednotky Interhawme povraždili v roce 1994 kolem 800 000 Tutsiů. Během genocidy milion Tutsiů uprchl do Konga, s nimi se infiltrovali i Hutuové. Někteří – jak Tutsiové, tak Hutuové – se už nikdy do Rwandy nevrátili. Teď zde mají vlastní armády – Hutuové FDLR a Tutsiové CNDP. Obě tyto armády plundrují konžské nerostné suroviny a masakrují a terorizují konžské obyvatelstvo. Hutuům má zisk z konžského bohatství pomoci k tomu, aby se dostali ve Rwandě zpět k moci, a Tutsiům zase jejich lup pomoci k tomu, aby se u moci udrželi.

KUTILOVA.BLOG.RESPEKT.CZ

Upálení Palacha

Uplynulo čtyřicet let od chvíle, kdy se upálil Jan Palach. Média nezahálela a nabídla nám spoustu informací k připomenutí Palachova činu. O to smutnější je, že média jeho sebeupálení vesměs glorifikují a pohled z druhé strany jaksi chybí. Přitom by bylo chybou považovat sebevraždu spáchanou takto krutým způsobem za hrdinství. Mnohem spíše se jedná o projev vážných duševních potíží. Odpůrci tohoto názoru se budou jistě bránit konstatováním, že kdo nezažil…

2009_obalka_R05
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 56 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R05
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 56 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte