Kamarádi Mirka Topolánka v ODS by měli svému předsedovi pořádat vrcholné stranické sešlosti (zvané kongresy) každý víkend. Tam totiž jako by se z něj stával jiný, lepší politik. Usmívá se, kaje se za chyby, vysvětluje, hýří dobrou náladou, bojuje, přednáší velmi dobré projevy, burcuje k boji proti korupci. Jindy je arogantní, nevypočitatelný, nesdílný a taky zapomětlivý, a to hlavně vůči tomu, co předtím nasliboval.

I minulou sobotu na posledním kongresu ODS byl Topolánek ustrojen do úboru správného lídra, který přesvědčuje o svojí chuti či schopnosti vládnout a snaží se strhnout ostatní. Gradující síla Topolánkova hlasu ale poněkud kontrastovala s opatrným ohlasem v sále. Občanská demokratická strana si dnes totiž vůbec není jistá, co vlastně sama chce. A co je pro ni ještě horší – neváhá to dávat veřejně najevo.

Topolánek vede ODS dlouhých sedm let a přes nejrůznější chyby a hlouposti (mj. podivný vztah s lobbistou Dalíkem) hlavně jeho zásluhou ODS dospěla z pubertálního fanklubu Václava Klause v normální stranu. Vrchol toho jsme mohli sledovat letos na jaře: slušně řízené předsednictví EU, jednotná vládní koalice s dobrým programem, po pádu vlády pak vyrovnání jasného náskoku ČSSD a suverénní výhra v eurovolbách. V tu dobu byl „Topol“ velmi srozumitelný kandidát na příštího premiéra.

Pak stačila jedna jeho italská dovolená v kroužku lobbistů a mnohé je jinak. Pád volebních preferencí, roztržka uvnitř strany, další a…

2009_obalka_R48
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R48
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

zástupce šéfredaktora

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2191

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte