aneb Jak poslanci pečou rozpočtový dort

Po přijetí Janotova balíčku zmizel problém státního rozpočtu do značné míry z očí a ve veřejnosti mohla zavládnout představa, že otázka rekordního schodku byla vyřešena. Jenže tak to zdaleka není. Hra o rozpočet totiž naplno propukla v parlamentu a je to zneklidňující podívaná.

Jaký dort nám upečou?
Janotův návrh rozpočtu prošel prvním čtením parlamentu, téměř všechny strany si teď ale brousí zuby na jeho změny. Ty mohou nakonec napáchat větší škody než známé dělení medvěda, na které ministr financí letos peníze poslancům nevyhradil.

Druhé čtení proto nebude pro Janotův, ke státnímu dluhu relativně šetrný návrh procházkou růžovým sadem. Sociální demokraté mají v úmyslu prosadit změny, které v řádu mnoha miliard posílí jejich sociální priority, včetně již dříve navrhovaného, tzv. třináctého důchodu, či zrušit plánované krácení mezd státních zaměstnanců.

Lidovci zase chtějí zrušit závazek na snížení mateřských dávek. Tajemná je pozice ODS, která deklaruje prioritu „na rozpočet nesahat“, ovšem to nic nemění na faktu, že někteří její poslanci chystají vlastní návrhy.

Zajímavější jsou však způsoby, jak politici chtějí chybějící peníze obstarat (každé ubrání peněz musí někde kompenzovat, neboť na konci října schválili hlavní parametry rozpočtu – rámcové příjmy i výdaje). Jako již několikrát v minulosti je ve…

2009_obalka_R46
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R46
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte