54A_R45_2009_n.jpg
54A_R45_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Bambuškova filmová mše za Jana Husa a tři zápalné oběti

Oceňované divadelní projekty Miroslava Bambuška, shrnuté pod stručnou ikonku perzekuce.cz, tvrdohlavě oživují temnější stránky české minulosti, ačkoli se zdá, že o to nikdo moc nestojí. Ať už režisér a autor v jedné osobě probírá divoký odsun sudetských Němců nebo stalinistické období 50. let, vždy se soustřeďuje na přítomnost – divadelní, ale i tu širší, reálnou, kterou chápe filozoficky jako neustálý průnik všech tří dimenzí času. Perzekuce, násilí, zlo se potom neděje někde na jevišti, nýbrž v nás samých, jsme-li diváky, herci nebo jen vzdálenými mediálními pozorovateli, kteří dohromady vytvářejí „živé umění“.

54A_R45_2009_s.jpg
54A_R45_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Nikoho proto nepřekvapí, že se Bambušek po určité době dostal k filmu („Potřeboval jsem rozšířit nářadí,“ říká), protože právě film umožňuje procházet časovými dimenzemi lehce a bez větších problémů, aniž by se, na rozdíl od divadla, muselo komukoli cokoli vysvětlovat. Ve filmu se čas děje sám od sebe, stejně přirozeně jako v životě, může mít libovolný směr, hustotu, rychlost a rozsah; lze v něm přeskakovat, přičemž nikdy nemusíme mít strach, že se úplně ztratíme. Jsme přece pořád součástí jednoho filmového času, jedné obrazovo-zvukové přítomnosti (což na divadle není tak samozřejmé, tady vzniká událost mnohem pracněji, spíše výjimečně…

2009_obalka_R45
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R45
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte