56A_R44_2009_n.jpg
56A_R44_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Za první republiky u nás s výjimkou Emanuela Rádla nebylo progresivnějšího a vlivnějšího evangelíka. Jako teolog, filozof a vysokoškolský učitel měl zvlášť velký vliv mezi mladými, kteří ho považovali za pokračovatele T. G. Masaryka. Jeho kniha z roku 1930, nazvaná prostě Masaryk, patří dodnes k nejlepším, jaké byly o prvním prezidentu napsány. S Rádlem od roku 1927 vydával inspirativní Křesťanskou revui a působil v Akademické YMCE, která usilovala o výchovu křesťanské inteligence. Příběh zvlášť podstatný pro dnešní dobu se však v jeho životě začal psát až za druhé světové války, kterou strávil v USA, z větší části jako profesor teologie a křesťanské etiky na Princetonské univerzitě.

56A_R44_2009_s.jpg
56A_R44_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Do vlasti se vrátil až v roce 1947, netknutý protektorátní totalitou, čímž si někteří jeho kritičtější současníci vysvětlovali jeho až příliš optimistický názor na totalitu, která aktuálně nastupovala z Východu. Zdálo se, že Hromádka si z exilu přivezl nefalšované „mnichovské trauma“ zakonzervované v podobě z podzimu 1938. Zradu Západu si vyložil nikoli jako zradu konkrétních politiků a názorových proudů, které představovali, ale jako kompromitaci demokratických principů a Západu jako takového. I když potom Daladier a Chamberlain politicky padli a vystřídali je politici, kteří porazili Hitlera a umožnili tím obnovu Československa, Hromádkovo trauma zahrnulo i je. Po roce 1945 se to…

2009_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte