44-komentar_n.jpg
44-komentar_n.jpg • Autor: Respekt

Základní páka boje proti korupci nefunguje

Na poslední schůzi dolní komory českého parlamentu minulý týden se odehrálo i jedno nenápadné hlasování: šlo o to, zda pustit do dalšího schvalování návrh na změnu loterijního zákona, který by omezil velmi vstřícné podmínky pro provozování hazardu v Česku. Jde o český parlamentní evergreen, který se v posledních letech opakoval už třikrát. I teď to bylo stejné: navenek padají řeči o tom, jak je zpřísnění potřeba. Stejně se ale nakonec poslanci postavili proti, tentokrát hlasy ODS, TOP 09 a komunistů.

44-komentar_s.jpg
44-komentar_s.jpg • Autor: Respekt
Přitom jde o velmi potřebný zákon: nikde jinde v Evropě nemají provozovatelé hazardu tak příjemný život jako v Česku, kde je zákony přímo vybízejí k praní špinavých peněz. Proto je tento problém předmětem zájmu tajných služeb a terčem kritiky domácích i zahraničních expertů na potírání korupce. Přesto je český parlament neprůstřelný. Z mnohaleté zkušenosti ze sledování tohoto tématu přitom víme, že odpůrci změny nehýří argumenty či snahou přinést co nejdokonalejší návrh. Dobrých návrhů už byla celá řada, poslanci ale změnu pravidel prostě nechtějí. Nezbývá než pateticky konstatovat, že zájmy provozovatelů hazardu v českém parlamentu stojí výš než zájmy veřejnosti.

I kvůli tomu Česko vykazuje podezřele silné příznaky státu, pro který se korupce a klientelismus staly normou, jíž se všichni snaží přizpůsobit…

2009_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte