O pýše, filozofii a lásce na úpatí vulkánu

Ten hrad vypadá na první pohled nepatřičně a trochu komicky. Hezky udržovaný, s pravidelným půdorysem a čtyřmi oblými věžemi stojí uprostřed parčíku na náměstí, krotký a uhlazený připomíná pouťovou atrakci nebo dětskou hračku. Castello Ursino v sicilské Katánii byl přitom sídlem císaře středověké římské říše Fridricha II. (1194–1250).

Císař byl zajímavý chlapík: na svou dobu a své postavení neuvěřitelně vzdělaný, znal pět jazyků, obdivoval východní kulturu, napsal spisek o ornitologii i pokrokový zákoník. A byl taky tak trochu „pankáč“, který se v mládí protloukal v nepříliš vznešené společnosti na předměstí Palerma a dost okázale pohrdal náboženstvím, za což se dostal během života několikrát do papežské klatby. Ostatně, zásadně promluvil i do naší historie – právě on vydal Zlatou bulu sicilskou.

Kromě toho všeho zřejmě nebyl blázen: nepostavil svůj hrad na rovině uprostřed města. Postavil ho podle všech pravidel pro obranu i pýchu na útesu nad mořem.
Zároveň ale také na úpatí Etny.

Filozofova věž
To filozof Empedokles jako opravdový blázen vypadá. Žil nedaleko Katánie přibližně sedmnáct set let před Fridrichem II. Zbylo po něm několik vět vytržených z kontextu a mohutná legenda, takže dopadl mnohem lépe než naprostá většina filozofů. A na rozdíl od nich je to také poměrně známá figura. Má totiž svoji…

2009_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 47 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 47 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte