Institut novinářské provokace se může obrátit proti společnosti jako celku

Novináři z deníku MF Dnes a možná celá česká novinářská obec slaví velké vítězství. Někteří jednatelé, finanční manažeři a poslové politických stran sedli na lep novinářskému provokatérovi a za milion korun byli ochotni přislíbit, že jejich poslanci nebudou měnit legislativu v neprospěch špinavé hazardní a loterní lobby. Zdá se, že bylo splněno hned několik poslání žurnalistiky. Některé partaje se podařilo jaksi nachytat na švestkách. Nemravného, zavrženíhodného, či dokonce kriminálního jednání byly ochotny se dopustit bez váhání. Další pověřenci si vzali alespoň čas na rozmyšlenou, jasně odmítla pouze Strana zelených.

Povedlo se zachytit rozpor mezi rétorikou a činem nebo skutečností, a to by přece měla být jedna ze základních úloh novinařiny. Nová strana TOP 09, která se například přímo ve svém názvu honosí odpovědností, pošle na jednání se sponzorem poslance Ladislava Šustra, jehož jednání je pak přímo výsměchem odpovědnosti.

Komunisté, kteří všechny obviňují z korupce, sami prokázali, že jsou součástí „systému“ (přitom v posledních dvaceti letech si budují image jediné ryze opoziční či protestní strany) a na tvorbě lobbisty ovlivněných zákonů se podílejí velmi čile. Díky provokaci jsme také mohli nahlédnout, jak se legalizují černé peníze: například inzercí ve stranickém tisku či praním přes různé agentury.…

2009_obalka_R41
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R41
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte