Několik měsíců to viselo ve vzduchu: David Černý chystá pro Radu Evropy kolektivní dílo, po jehož odhalení nám státy Evropské unie vyhlásí válku, šuškalo se na výtvarné scéně. O podobě plastiky se nic moc nevědělo a už vůbec nic o tom, že ji vytvořil jen Černý s několika přáteli a ona kolektivnost je mystifikace, jejíž obětí se stala i česká vláda (více na str. 52).

Po zveřejnění návrhů Entropy se Černý nejdřív musel minulý týden zodpovídat českým médiím. Proč si dělá legraci z Václava Klause, když nechá na mapě republiky běhat jeho výroky o globálním oteplování a EU? O pár dní později už se na Klause nikdo neptal. Že si náš prezident nevidí v některých věcech na špičku nosu, je věcí známou, jeho citáty na plastice jsou vlastně jen realistickým zachycením daného stavu. Ovšem proč musí Bulharsko reprezentovat zrovna turecký záchod a proč Slovensko nafouknutá bublina, již tamní ministr zahraničí Kubiš bůhvíproč považuje za salám?

Londýnské Times napsaly, že aféra kolem plastiky ještě oslabila důvěru ve schopnosti českého předsednictví, podle Financial Times jde o kulturní debakl, Nürnberger Nachrichten míní, že se Češi blamovali před celou Evropou a berlínský Tagesspiegel vyzývá, aby se podobným kouskům Evropané nesmáli.

Jak je vidět, na starém kontinentu je mnohem více lidí než jen hlava našeho státu, kteří mají problém vnímat věci jinak…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1703

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte