2009-152-mobr-30AR042009n.jpg
2009–152-mobr-30AR042009n.jpg • Autor: Respekt

2009-152-vobr-30AR042009.jpg
Fotografie: A nezapomeňte přidat poukázky na děti. – Autor: Globe Media/Reuters • Autor: Globe Media / Reuters

Všichni jsme s tím počítali, přesto však zveřejněná čísla o vývoji ekonomiky za poslední období minulého roku potvrzují, že situace v mnoha zemích je vážná. Německá průmyslová výroba v listopadu meziročně klesla o 6,4 %, v říjnu to bylo jen o chlup lepší. Snad ještě bolestivější je propad exportu o desetinu. Pro německou ekonomiku jakožto největšího světového exportéra to nevěstí nic dobrého.

Výhled pro vývoj světové ekonomiky se přinejmenším nezlepšuje, na což upozornil třeba šéf Mezinárodního měnového fondu. To se týká i zemí střední a východní Evropy, kde prý bude dopad krize ještě horší, než MMF původně očekával. Následující den tuto chmurnou předpověď jen potvrdilo zveřejnění údajů o poklesu české průmyslové výroby v listopadu meziročně o 17,4 %, což je největší propad od roku 1993, kdy se data pro samostatné Česko začala sbírat. Není divu, že česká koruna vzápětí atakovala kurz 27 korun za euro, takže Češi platí za euro o čtyři koruny více než loni v červenci. Jiné analýzy, třeba ta od Světového ekonomického fóra, zase poukazují na rostoucí rizika zpomalení asijských ekonomik, zejména Číny.

Pomalý rozběh

Celosvětová povaha současné recese logicky vyvolává zájem o vývoj v klíčových světových ekonomikách, jejichž oživení by pomohlo ostatním zemím. Německo, třetí největší ekonomika světa (což se může brzy změnit, protože dle analýzy Světové banky o toto postavení…

2009_obalka_R04
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 57 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R04
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 57 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte