Ve sněmovně vyhráli stoupenci snazšího vyvlastnění. Co to přinese?

Pro Zdenku Dopitovou (60, ČSSD) to byl jeden z nejrušnějších dnů politické kariéry. I když získat tento titul nebylo zvlášť těžké: za svůj dosavadní mandát vystoupila tahle olomoucká poslankyně na sněmu jen dvakrát. Zatímco však v prvním případě šlo vlastně jen o nápravu špatně zmáčknutého hlasovacího knoflíku, v čerstvém dějství z předminulého týdne jde o politikum nejvýbušnější kategorie. Paní Dopitová totiž přinesla do sněmovny návrh na snazší vyvlastňování soukromého majetku. „Ono se to tak nějak stalo,“ vysvětluje poslankyně svou cestu do dějin. „Na klub to přinesl kolega Vlček a já to pak zkrátka přednesla.“ Skromnost přitom není namístě. Paní Dopitové se podařilo to, co ještě nikomu předtím v polistopadovém Česku: její návrh vydávající vlastníky zpět do rukou budovatelů silnic, elektráren, letišť a bůhvíčeho dalšího uspěl.

Zjistit něco víc o motivaci, která dosud mlčící poslankyni vyprovokovala k tak zásadnímu kroku, bohužel není možné. „Já už si nepamatuju, proč jsem to považovala za tak důležité a vystoupila s tím,“ říká. „Přečtěte si odůvodnění zákona, tam je všechno napsané,“ dodává ještě a bez rozloučení ukončuje hovor, aby pak už nikdy nezvedla sluchátko. Dozvědět se víc není možné ani ve sněmovně, která minulý týden přerušila jednání a dodnes…

2009_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte