Spojené státy znovu testují, co je vlastně přiměřená sebeobrana

Agenti CIA už před lety předvídali, že chvíle pravdy jednou přijde, jenom nevěděli, že to bude tak brzy. „To, co teď děláme, nás za deset let bude hodně mrzet, jenže se to udělat stejně musí,“ citují odtajněné materiály sestavené generálním inspektorem CIA poznámku jednoho z vyšetřovatelů učiněnou někdy v roce 2002.

Dnešní americký ministr spravedlnosti Eric Holder čelí podobnému dilematu. I on má pocit, že zahájení vyšetřování některých případů týrání zadržených teroristů ze strany agentů CIA je jeho povinností. I současnou administrativu mohou důsledky brzy mrzet.

Nově odtajněné materiály přinesly minulý týden další detaily vyšetřovacích postupů americké tajné služby. Veřejnost se nově dozvěděla o fingované popravě, vyhrožování sexuálním útokem proti matce vyslýchaného, výhrůžce zavražděním dětí Chálida Šajcha Muhammada, jenž se sám vychloubal přípravou vraždy 3000 Američanů. Agenti třikrát zablokovali krční tepnu vyslýchaného, který třikrát omdlel, jindy zvedli vyšetřovaného z podlahy za ruce spoutané za zády a vyhrožovali během výslechu střelnou zbraní a elektrickou vrtačkou.

Reakcí na zveřejněné detaily je zahájení oficiálního vyšetřování jednotlivých případů nezávislým soudcem, tedy stejnou institucí, jež téměř vedla k impeachmentu Billa Clintona. O nevyhnutelnosti tohoto kroku se spekulovalo celé…

2009_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 46 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 46 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte