65_R33_2009_n.jpg
65_R33_2009_n.jpg • Autor: Respekt

Otevřu oči. Moskytiéra. Dřevěný kříž s Ježíšem. Jsem v konventu italských jeptišek ve městě Gulu. Zvoní budík – 7.15. Vstávám a přes kapli procházím do jídelny. K snídani je už třetí den to samé – housky, margarín, marmeláda, kafe a mango. Přichází Veronika a náš řidič Grace. Dnes registrujeme děti do programu Adopce na dálku® ADCH Praha. Verča zůstává v Gulu a já vyrážím po prašné silnici plné děr do rodiště druhého nejsilnějšího muže Armády božího odporu Vincenta Ottiho.

V 9.30 vystupujeme u základní školy v městečku Attiak. Beru do rukou fotoaparát a v jazyce luo všem dětem přikazuji „Bwonya bé“ („Usměj se hezky“). V deset vyrážíme s 20 dětmi do centra, kde se rozprostírá utečenecký tábor. Už je sice zrušený, ale mnozí pořád váhají s návratem domů. S pomocí tlumočníka začínám vyplňovat dotazník před hliněným domečkem prvního dítěte.

Jméno, třída, náboženství – to jde lehce. Datum narození – babička váhá, ptá se vnoučat, tety, sousedů. Shodnou se na šesti letech. Co dělá matka – zemřela na malárii. Povolání otce – byl vojákem, umřel na AIDS. Zdroj příjmů – babička někdy prodá část potravin, kterou dostává v rámci nouzové pomoci. Jde se dál. Fionin tatínek i maminka zemřeli na AIDS. Pečuje o ni slepá babička. Další holčička nás vede ke své tetě. Otce jí zabili rebelové a matka zemřela na AIDS.

65_R33_2009_s.jpg
65_R33_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Ve…

2009_obalka_R33
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 48 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

2009_obalka_R33
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 48 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte