08_R32_maturity_karel_n.jpg
08_R32_maturity_karel_n.jpg • Autor: Respekt

Zemřel studentský vůdce
Minulé úterý zemřel studentský vůdce z roku 1948 Josef Lesák, bylo mu 88 let. Lesák v roce 1945 jako čtyřiadvacetiletý bojoval na barikádách během květnového povstání. O rok později se stal nejmladším poslancem nově zvoleného parlamentu. Od počátku vystupoval proti nastupujícímu komunismu.
V únoru 1948 pak zorganizoval protikomunistickou demonstraci a pochod na Hrad s cílem přesvědčit prezidenta Edvarda Beneše, aby nevzdával boj za demokracii. Záhy byl vyloučen z poslaneckého klubu, vyhozen z vysoké školy a poslán na nucené práce do kladenských dolů. Za vynikající zásluhy o rozvoj demokracie a lidská práva byl loni prezidentem vyznamenán Řádem T. G. Masaryka.


08_R32_sudety_s.jpg
08_R32_sudety_s.jpg • Autor: Respekt
Sudetští Němci poprvé v Česku
Uplynulý víkend znamenal pro česko-německé vztahy důležitý zlom. Sudetští Němci se vůbec poprvé setkali na českém území. Na kongres křesťanské sudetoněmecké organizace Ackermann-Gemeinde přijelo kolem čtyř set po válce vyhnaných krajanů. Všichni se shodli na tom, že sousedské vztahy se každým dnem zlepšují. „Je to sice šnečím tempem, ale správným směrem,“ řekl mluvčí Sudetoněmeckého landsmanšaftu Bernd Posselt. Zatímco ještě před několika lety bylo setkání v Česku považováno za provokaci, teď bylo přijato pozitivně. Česká strana proti akci neprotestovala, ale čelní představitelé kraje se kongresu nezúčastnili.


08_R32_maturity_karel_s.jpg
08_R32_maturity_karel_s.jpg • Autor: Respekt
Státní maturity spějí k odkladu
Kvůli jeho prohlášení, že přípravu státních maturit nelze stihnout do příštího roku, jej nechal tehdejší ministr školství Ondřej Liška odvolat. Teď se Pavel Zelený do čela ústavu CERMAT, pověřeného přípravou státní zkoušky, znovu vrací. Funkci mu vrátila současná ministryně Miroslava Kopicová, která naopak odvolala dosavadního ředitele CERMAT Martina Macha dosazeného Ondřejem Liškou. Podle všeho střídání šéfů znamená, že studenti budou příští rok ještě maturovat postaru. Mach měl od Lišky úkol provést státní maturity ve stanoveném termínu, tedy v roce 2010. Proti tomuto záměru ovšem opakovaně demonstrovali středoškoláci a kritizovali jej i poslanci, pro které není zavádění neoblíbených státních maturit v čase voleb výhodné. Podle zpráv Rádia Česko se ministryně Kopicová neoficiálně dohodla s předsedou poslaneckého školského výboru Walterem Bartošem, že se maturity odloží na rok 2011. O rok je chtěl posunout i odvolaný a znovu dosazený Pavel Zelený.

08_R32_oulicky_s.jpg
08_R32_oulicky_s.jpg • Autor: Respekt
V CHKO staví načerno vlivný člen ODS Oulický
Člen ODS a majitel stavební firmy s mnohamilionovými stavebními veřejnými zakázkami Patrik Oulický si staví v Moravanech u Ústí nad Labem soukromé sídlo, které načerno obehnal vysokou zdí s kamerami, s bazénem a zastřešenou příjezdovou cestou. Problém je v tom, že se jedná o území Chráněné krajinné oblasti (CHKO) České středohoří a Patrik Oulický doplňkové stavby staví bez potřebných povolení. Navíc řízení o odstranění černé stavby odebral krajský úřad za podivných okolností místnímu stavebnímu úřadu v Trmicích, kam Moravany spadají. Prý se jedná o obtížnou věc, na kterou místní úřad nestačí. Podle místopředsedy ODS Petra Gandaloviče se případ veřejně řeší jenom proto, že jde o právě Oulického. „Vím, jak je obtížné v CHKO stavět, sporů s její správou je celá řada. Já ale chápu námitky, že se v CHKO nedostává zeleně, a tak doufám, že pan Oulický nabídne řešení a třeba ozelení svah,“ prohlásil Gandalovič.

Už 95 nakažených
Ministerstvo zdravotnictví eviduje dalších dvacet lidí nakažených prasečí chřipkou. Všichni jsou podle lékařů mimo nebezpečí. Celkem je tak v Česku hlášeno 95 případů tohoto nebezpečného viru. Nově nakažení přicestovali z USA, Velké Británie, Řecka, Španělska a Malty.
Virus A/H1N1 se začal vzdušnou cestou šířit z Mexika letos na jaře, zatím se rozšířil do 160 zemí světa a podlehlo mu 800 lidí. Proti chřipkovému viru dosud dobře fungují antivirotika, jež se podávají jen u případů, kdy hrozí komplikace, nebo u těžšího průběhu nemoci. Jejich nadměrné užívání by totiž mohlo u viru vybudovat rezistenci. V případě, že by vypukla pandemie, má Česko více než dvoumilionovou rezervu balení antivirotik.

Protestní dopis lidovců a komunistů
Lidovci společně s komunisty chystají protestní dopis předsedovi rady ČT Jiřímu Baumbrukovi a řediteli ČT Jiřímu Janečkovi. Nelíbí se jim totiž, že poslední televizní předvolební duel Václava Moravce bude probíhat v režii dvou nejsilnějších politických stran – tedy mezi Jiřím ParoubkemMirkem Topolánkem. Podle lidovců „žijeme v zemi s poměrným systémem“, a proto televizní duel jenom dvou stran může ovlivnit veřejné mínění a tím těsně před volbami znevýhodnit menší strany. Podle komunistů se tím „mění svobodná soutěž politických stran“.
Česká televize však upozorňuje, že chystaný model bude navlas stejný jako u předchozích voleb, podle politologa Bohumila Doležala by bylo navíc „racionální nechat na samotných médiích, aby si vybrala ty, kteří jim připadají z hlediska voleb zajímaví“.

08_R32_Martin-Svoz_lek_s.jpg
08_R32_Martin-Svoz_lek_s.jpg • Autor: Respekt
Zahraniční investoři odcházejí
Podle zpráv agentury Czechinvest poklesl příchod zahraničních investic do Česka ve srovnání s loňským rokem o polovinu – z devětačtyřiceti na dvacet procent. Propad zahraničních investic přitom zároveň doprovází odchod významných firem ze země. Aktuálně přesunul svou výrobu do levnějšího Rumunska výrobce kabelových svazků do automobilů AEES. Ve Stříbře, kde měla firma montovnu, tak během několika dní vyskočila nezaměstnanost na 22 procent; o práci přišlo ke dvěma tisícům lidí.
Jak vyplývá z průzkumu Hospodářských novin, o přesunu svých provozů dále na východ nyní uvažuje pětina významných zahraničních firem. Vládní agentura Czechinvest teď plánuje přilákat do země firmy s dlouhodobějšími plány zaměřenými na výzkum a vývoj. Podle šéfky agentury Alexandry Rudyšarové zahraniční firmy investovaly minulý rok v Česku víc do výzkumu a vývoje než do samotné výroby.

Prezident NKÚ prohrál
Prezident Nejvyššího kontrolního úřadu František Dohnal prohrál spor se svými podřízenými, na něž podal několik žalob ke kárné komoře úřadu. Ta všechny žaloby zamítla. Je to další pokračování „kauzy NKÚ“, která začala právě vypovězením poslušnosti Dohnalových podřízených: ti veřejně kritizovali hospodaření NKÚ a Dohnala samotného.
Dohnal kontroval žalobami, hospodařením NKÚ se však začal zabývat kontrolní výbor Poslanecké sněmovny, který připravuje konkurz na auditorskou firmu, jež by účty NKÚ prověřila. Komentátoři zároveň upozorňují na to, že spory kolem NKÚ mohou mít i politické pozadí, protože v zájmu stran může být dosazení „měkkého“ šéfa NKÚ, který by nechával volný průchod neprůhledným státním zakázkám.

08_R32_veda_karel_s.jpg
08_R32_veda_karel_s.jpg • Autor: Respekt
Akademie věd dostane přidáno
Premiér Jan Fischer oznámil, že Akademie věd ČR dostane v příštím roce oproti plánovanému rozpočtu o půl miliardy korun navíc. Jinými slovy řečeno, její rozpočet se sníží „jen“ o necelou miliardu. Fischer zároveň slíbil, že vláda ještě do konce srpna uspořádá „kulatý stůl“ o budoucnosti české vědy. Reagoval tak na hlasy akademiků, kteří redukci rozpočtu označovali za likvidační. V pozadí sporů stojí nutnost úspor v období hospodářské krize, ale i dlouhodobě nevyjasněná koncepce hodnocení výsledků vědeckých institucí i nedořešené vztahy mezi akademickými ústavy a univerzitami. Předseda akademie Jiří Drahoš je s Fischerovou nabídkou spokojen, otázkou je odkud vláda slíbené peníze vezme.

Výjimka na komáry
Vláda povolila CHKO Třeboňsko, aby zahájila plošné hubení komárů, kteří se extrémně rozmnožili po nedávných povodních. Taková akce v chráněné krajinné oblasti vyžaduje výjimku z nejvyšších míst. A i systematický komplexní přístup. Starosta Třeboně Jan Váňa totiž zdůrazňuje, že komáři uletí za příznivého větru až třicet kilometrů, a hrozí tedy, že na „vyčištěné“ Třeboňsko opět přiletí z jiného regionu.

Kučera zpět do Olomouce
V kauze justiční mafie nastal další zvrat. Kárná žaloba na místopředsedu Nejvyššího soudu Pavla Kučeru podezřelého z toho, že ovlivňoval státní zástupce při vyšetřování někdejšího vicepremiéra a bývalého předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka, míří z Prahy zpět do Olomouce. Místo, kde se bude Kučerův případ projednávat, je pro rozkrytí kauzy justiční mafie klíčové. V Praze má Kučera řadu nakloněných kolegů, a proto prosadil, aby se zde jeho případ projednával. Předsedkyně Nejvyššího soudu Iva Brožová ale proti tomu podala stížnost u Ústavního soudu a ten jí vyhověl. Nařídil případ vrátit do Olomouce, kde se měl původně projednávat. Stoupá tak naděje, že Kučerův podíl na ovlivňování tuzemské justice bude posouzen nezávislým soudem.

08_R32_2009_s.jpg
08_R32_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Třes z romských kočovníků
Střídavě na nejrůznějších místech Prahy pobývá už třetí týden skupinka asi sto padesáti romských kočovníků, kteří přijeli vyjádřit podporu svému nemocnému příbuznému. Sedmnáctiletý chlapec z rodiny Dimofte téměř utonul při koupání u Staré Boleslavi, momentálně leží v kritickém stavu ve vinohradské nemocnici.
Dimofte má být následníkem svého otce na pozici bulibaši v rumunském okrese Valcea a vést tak asi tisíc pět set Romů. Navíc jeho dva sourozenci tragicky zahynuli, a tak obavy o zdraví chlapce jsou o to větší.
V Česku kočování sice už není zakázáno, města však pro ně nemají vyhrazené plochy, jako je tomu například ve Francii. A tak rumunští Romové během necelých třech týdnů vystřídali několik míst, od nemocničního parku přes kemp Pražačka až po soukromou louku v Husinci u Prahy. Žádné problémy s nimi zatím nebyli, přesto se kvůli nim pořádají manévry hasičů, starostů, policie. „Společně slavíme, společně držíme smutek – prostě se podporujeme. Je to u nás zvykem,“ říká strýc chlapce Nicolae Dimofte k množství příbuzných a přátel, kteří přijeli vyjádřit solidaritu. Romští kočovníci podle svých slov zůstanou v Česku po dobu chlapcovy hospitalizace – nejraději ve vlastními silami zbudovaném tábořišti ze stanů a aut.
To se ale nelíbí ministrovi pro lidská práva a menšiny Michaelu Kocábovi, podle něhož by si měli najít placené ubytování a chovat se jako regulérní turisté. Sami Romové to však odmítají. „Chceme najít jen plácek, na kterém můžeme nutnou dobu setrvat a kde nikomu vadit nebudeme. Peníze máme na benzin a na jídlo, na ubytování ne,“ říká pan Dimofte. Před uzávěrkou tohoto čísla to vypadalo, že takové místo našli – louku v Husinci u Prahy, kterou jim nabídl její majitel Jaroslav Tříska
Fotogalerie na www.respekt.cz

Rozsudek pro Su Ťij odložen
Barmský speciální soud v pátek odložil vynesení rozsudku nad Su Ťij na 11. srpna. Vůdkyni demokratické opozice, která čtrnáct z posledních dvaceti let strávila ve vězení nebo v domácím vězení, hrozí dalších pět let odnětí svobody. Barmská vojenská junta ji viní z toho, že porušila podmínky svého domácího vězení, když na jaře vpustila do svého domu nezvaného amerického občana Johna Yettawa. V příštím roce budou v Barmě volby a soud může být cestou, jak Su Ťij zabránit v kandidatuře.

Nová strategie v Afghánistánu
Z úspěšného ukončení občanské války v Severním Irsku se teď ve válce v Afghánistánu chtějí poučit Britové. Ministr zahraničí David Milliband navrhl, aby západní spojenci – stejně jako kdysi Britové v Severním Irsku – rozštěpili Tálibán tím, že začnou vyjednávat s jeho umírněnou, pragmatičtější složkou. Oddělili by ji tedy od neústupného, tvrdého jádra, které by pak snáz porazili vojensky.
Sympatie ke stejné strategii už zmínili i představitelé americké administrativy i afghánský prezident Hamíd Karzáí. Měsíc před volbami pozval zpět do země i někdejšího vůdce Tálibánu mullu Umara.

10_R32_2009_s.jpg
10_R32_2009_s.jpg • Autor: Respekt
Číňané v Americe
Ve Washingtonu se konalo dvoudenní setkání ekonomických delegací Spojených států a Číny v rámci americko-čínského Strategického a ekonomického dialogu. Toto setkání navazuje na konzultace zahájené během krize předchozí administrativou George W. Bushe.
Číňané vyslali na jednání delegaci téměř 200 zástupců, největší v historii. Předmětem jednání byla ekonomická krize a především stoupající americký dluh. Číňané jsou největšími americkými věřiteli, drží rozhodující část svých aktiv v amerických dolarech a obávají se devalvace americké měny. Kromě ekonomických témat byl na pořadu schůzky boj se změnou klimatu, šíření jaderných zbraní a boj proti terorismu.
Na závěr setkání americký ministr financí Timothy Geithner upozornil, že asymetrický vztah mezi oběma zeměmi se bude muset změnit. Čína se bude muset stát méně závislou na vývozu spotřebního zboží do Spojených států v době, kdy Američané začínají znovu „žít za své“.

Výbuchy ve Španělsku
Baskická teroristická organizace ETA zaútočila krátce před 50. výročím svého vzniku dvěma velkými atentáty. Ve středu odpálila několik stovek kilogramů výbušnin před ubytovnou Civilní gardy v severošpanělském Burgosu a ve čtvrtek útok zopakovala na Mallorce. První atentát napáchal velké materiální škody, nikdo při něm ale nezahynul, druhý připravil o život dva příslušníky gardy.
Španělská a francouzská policie zaznamenaly v poslední době několik významných úspěchů při rozbíjení struktury této teroristické organizace včetně zatčení jejího šéfa a několika jeho zástupců. Nové útoky však opět ukázaly, že k zorganizování atentátů stačí odhodlání několika jednotlivců.
Teroristé mají podporu zhruba deseti procent baskického obyvatelstva. Politické strany fungující jako jejich reprezentace byly zakázány. Také umírněná nacionalistická strana, která odmítá násilí, ztratila v posledních baskických volbách vládní většinu.

Největší větrný park Afriky
Čtvrtinu elektrické spotřeby Keni by v roce 2012 měl vyprodukovat park větrných elektráren, který se začíná stavět u jezera Turkana na severu země. Keňa by tak měla jeden z největších podílů energie získané z větru na celém světě. Měl by pomoci zabezpečit rychle vzrůstající spotřebu energie (zatím má k elektřině přístup každý pátý Keňan) a zabránit častým výpadkům proudu. Projekt tak navazuje na ambiciózní plány Egypta a Maroka, které chtějí v roce 2020 pokrýt 12, respektive 15 procent své spotřeby energie z obnovitelných zdrojů. 

Recese-mapa-0731_s.jpg
Recese-mapa-0731_s.jpg • Autor: Respekt
Stav globální recese 2009
Jak ukazuje mapa, celá Severní Amerika je v recesi. V Evropě se podobnému osudu zatím vyhýbá zatím pouze Norsko, Slovinsko a Slovensko. Nejlépe ze všech jsou na tom Indie a Čína, jejich ekonomiky rostou.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte